Śpiewanki pokazywanki

Gry i zabawy ruchowe w przedszkolu podstawą rozwoju fizycznego dziecka

Przedszkole jest nie tylko miejscem, w którym dziecko przebywa pod nieobecność rodziców, ale również placówką, w której może się rozwijać, zawierać znajomości z innymi dziećmi oraz przygotować się do dalszej edukacji w szkole. Dzieci uczą się literek, cyfr i kolorów. Opanowują codzienne czynności, przyswajają pierwsze wierszyki. Równie istotny jest ich rozwój fizyczny. Kadra kierownicza każdego przedszkola powinna zadbać o zorganizowanie maluchom zajęć z gimnastyki opartej na grach i zabawach ruchowych.

Zaufać profesjonalistom

Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się prowadzeniem zajęć sportowych w przedszkolach. Wykwalifikowani instruktorzy dopasowują gry i zabawy ruchowe do wieku dzieci tak, aby nie wyrządzić im krzywdy. Z reguły lekcja trwa pół godziny i odbywa się raz lub dwa razy w tygodniu.

Aby ruch był prawdziwą przyjemnością

Wszyscy wiemy, że dzieci szybko się nudzą. Zaserwowanie im dawki ćwiczeń rodem z lekcji wychowania fizycznego nie jest dobrym pomysłem. Dzieci szybko się zmęczą, nadejdzie zniechęcenie, być może nie będą chciały brać udziału w kolejnych aktywnościach.

Instruktor powinien wybrać kreatywne gry i zabawy ruchowe o różnych celach, w których przemycane są ćwiczenia:
– wzmacniające;
– rozciągające;
– koordynacyjne;
– przestrzenno-porządkowe;
– równoważne;
– integracyjne;
– zręcznościowe.

Dzięki temu dzieci w krótkim czasie nie tracą zapału, a ruch w formie zabawy przyczynia się do rozwoju małego ciała. Maluchy sądzą, że się bawią, a tak naprawdę ćwiczą i zwiększają swoją sprawność fizyczną.

Pomysły na kreatywne gry i zabawy zajdziesz w księgarni edukacyjnej Eduksięgarnia.