Na co zwrócić uwagę przy wyborze butelki dla niemowlaka?

Kupno butelki dla niemowlaka może być trudne, biorąc pod uwagę fakt, przed jak wielkim wyborem stoją młodzi rodzice. Na rynku jest aktualnie wielu producentów, tych popularnych od wielu lat, ale również nowych, którzy zyskują coraz większe grono fanów. Dla każdego dziecka butelkę należy wybrać w sposób indywidualny. Na co więc zwrócić uwagę?

Po pierwsze pojemność

W sklepach można znaleźć butelki dla niemowląt (kliknij) o przeróżnych pojemnościach. Czy wybór pojemności ma aż tak duże znaczenie? Tak naprawdę chodzi tu głównie o wygodę. Niezbyt komfortowe jest podawanie mleka maleńkiemu noworodkowi z wielkiej butli o pojemności 300 ml. Takie maleństwo i tak wypija przez pierwsze miesiące życia nie więcej niż 90 ml na raz. Można pomyśleć, że wybór dużej butelki to oszczędność, ponieważ będzie można ją wykorzystać nawet gdy dziecko będzie starsze i zacznie spożywać większe ilości mleka. Niestety jest to błędne przekonanie, ponieważ praktycznie wszyscy producenci zalecają wymianę butelek co 3 miesiące. W związku z tym warto na start kupić butelkę o pojemności do 120 ml i wymieniać ją w miarę potrzeb dziecka.

Po drugie smoczek

Dobranie odpowiedniego smoczka to jedna z najważniejszych kwestii. Szczególnie dla dzieci karmionych mieszanie ma to duże znaczenie. Smoczek powinien jak najbardziej przypominać pierś mamy. Każda pierś jest jednak inna i każde dziecko ma nieco inne preferencje, więc ciężko polecić rodzicom smoczek idealny. Niektórzy producenci zachwalają butelki dla niemowląt, których smoczki są niezwykle miękkie, a kształtem przypominają pierś mamy na tyle, na ile jest to tylko możliwe. Czasami trzeba po prostu wypróbować kilka butelek, by niemowlę zaakceptowało tę jedną jedyną.

Po trzecie sposób wykonania

Oczywiście każda butelka musi posiadać przede wszystkim konieczne atesty. Inne nie powinny być w ogóle dopuszczone na rynek, jednak warto zawsze być czujnym. Butelki dla niemowląt mogą mieć różne kształty, od standardowych, po dziwnie wygięte, które mają zapewniać właściwości antykolkowe. Można je podzielić również na szklane i plastikowe. Te pierwsze są o tyle lepsze, że nie trzeba ich wymieniać, są bardzo łatwe w czyszczeniu i sterylizacji oraz odporne na przebarwienia. Dodatkowo nie przenoszą zapachów. Plastikowe butelki mimo wszystko nadal wiodą prym w sprzedaży, ponieważ są bezpieczne dla starszych dzieci, które mogą już same trzymać swoją butelkę. Plastikowa butelka jest gwarancją tego, że się nie stłucze, jest lekka i elastyczna. Trzeba jednak pamiętać o jej wymianie co 2-3 miesiące.