Rummikub – łączy ludzi

Rummikub to zmuszająca do szybkiego i logicznego myślenia gra wieloosobowa. Najbardziej popularną wersją gry jest Rummikub Standard, na rynku jednak pojawiają się coraz to nowsze i bardziej rozbudowane wersje.

W skład podstawowej wersji wchodzą:

  • 104 kostki z liczbami od 1 do 13 w czerech różnych kolorach
  • 2 jokery
  • 4 podstawki do kostek
  • szczegółowa instrukcja

Pomysłowy twórca

Gra Rummikub powstała w latach 40. ubiegłego wieku, kiedy rumuński rząd zakazał gry w karty. Efraim Hertzano wpadł wtedy na genialny pomysł zastąpienia kart plastikowymi płytkami z liczbami. Wieść ta szybko się rozniosła, a ludzie tęskniący za rozrywką jaką niosła gra w karty licznie składali zamówienia u pana Hertzano. Godzinami malował ręcznie każdą płytkę, za motywację biorąc sobie do serca radość, jaką jego gra sprawiała mieszkańcom jego kraju.

Gra dla wszystkich

Gra początkowo była najbardziej popularna wśród rodzin, teraz jednak coraz częściej wykorzystuje się ją na imprezach i spotkaniach towarzyskich. Oryginalnie przeznaczona dla 4 osób, po wymieszaniu zawartości dwóch opakowań może grać także więcej osób. Na oficjalnej stronie internetowej producenta pojawiła się także wersja gry dla jednej osoby. Podsumowując, grać mogą wszyscy.

Niby skomplikowane, a jednak proste

Na początku zasady gry mogą wydawać się skomplikowane, jednak wystarczy jedna rozegrana partia, by wszystko stało się jasne. Celem każdej rozgrywki jest pozbycie się wszystkich kostek, wygrywa gracz który jako pierwszy wyłoży wszystkie swoje kostki na stół. Kostki można układać albo w sekwensach, czyli liczby w tym samym kolorze rosnąco, lub w grupach – te same liczby, ale każda w innym kolorze. Proste, prawda?