Jakie buciki niemowlęce dla dziecka?

Ludzka stopa kształtuje się przez 18 pierwszych lat życia. Jeżeli gdzieś w tym okresie będzie ona narażona na długotrwały dyskomfort wynikający ze źle dobranego obuwia, jego efekt może towarzyszyć już przez całe dalsze życie. Dlatego warto sprawdzić, jakimi kryteriami należy kierować się przy zakupie kolejnych par butów i stosować je tak długo jak jest to możliwe. Błędy dokonane już w okresie niemowlęcym i powielane dalej wpłyną negatywnie na każdy aspekt fizyczności dziecka i będą determinowały naukę chodzenia aż do wytworzenia się wad postawy.

Buciki niemowlęce, czy niemowlę potrzebuje bucików?

Okres niemowlęcy dla dziecka zaczyna się z chwilą urodzenia i trwa do końca pierwszego roku życia. Psychologia rozwojowa wyraźnie wyodrębnia ten czas z uwagi na szczególną wagę pierwszych dwunastu miesięcy życia. W niemowlęctwie następuje mnogość niezwykle intensywnych przemian zachodzących w organizmie dziecka. Okres niemowlęcy może zostać wydłużony z punktu widzenia motoryki dziecka i uznaje się, że zaczyna się on wraz z urodzeniem a kończy w momencie pionizacji, umiejętności samodzielnego utrzymania postawy pionowej, często związanej z pierwszymi w życiu stawianymi krokami. W tym okresie następuje również intensywny rozwój fizyczny, umysłowy oraz psychiczny.

Jakie powinny być buciki niemowlęce?

Buciki niemowlęce przede wszystkim chronią stopę dziecka przed zimnem. Pierwsze miesiące życia dziecko leży lub jest noszone. W tym okresie rodzice mogą w pełni zadbać o komfort dziecka. Buciki dla niemowlaka przypominają więc skarpetkę, wzmocnioną, by lepiej ogrzewać odkrytą stopę niemowlaka. Ale w okresie niemowlęcym dziecko zaczyna już raczkować, by niedługo potem stawiać pierwsze kroki. Podczas raczkowania miękka skarpetka może zsuwać się ze stopy co będzie wymagało nieustannej reakcji rodziców. Buciki niemowlęce w tym okresie powinny już łatwo nakładać się na stopę i utrzymywać na niej w trakcie nieustannego poruszania się dziecka. Podeszwa buta cały czas pozostaje miękka, tak by dziecko podczas prób stawiania pierwszych kroków czuło wyraźnie strukturę podłoża. Na sztywne podeszwy przyjdzie jeszcze pora, gdy niemowlę opanuje pionową sylwetkę i będzie w stanie podjąć naukę chodzenia.

Bucik dla niemowlaka powinien być dopasowany do stopy, o cienkiej i płaskiej, elastyczne podeszwie. Stopa dziecka musi zachować pełną ruchomość a podeszwa panować nad strukturą podłoża. Ważną cechą bucików na tym etapie życia dziecka jest ich przewiewność, mechanizmy termoregulacji ciała cały czas się rozwijają, dlatego but musi umożliwić stopie „oddychanie”.